W miniony weekend tj. 19 i 20 września 2015r. w Kwidzynie – Bądkach Kwidzyński Klub Motorowy im. Jana Młynarskiego był organizatorem Mistrzostw Polski i Pucharu Polski, dwóch ostatnich rund sezonu 2015 w rajdach enduro. Organizator przygotował trasę o długości 21 km z dwiema próbami specjalnymi którą zawodnicy pokonywali 6-cio krotnie. Sprzyjająca pogoda (sobota - słonecznie i ciepło, niedziela - deszczowo i chłodno). Szczególnie niedzielne opady deszczu sprawiły że było to prawdziwe ENDURO dla twardych. Mimo trudów zawodów najwybredniejsi uczestnicy byli zachwyceni profesjonalnym przeprowadzeniem zawodów a szczególnie przygotowaniem trasy i prób. Zawody pod względem frekwencji należy uznać jako słabe, tylko 74 readerów. Przyjechali ci zawodnicy którzy mieli jeszcze coś do zyskania.

Generalkę Mistrzostw Polski wygrał Paweł Szymkowski z CKM Cieszyn przed Łukaszem Kurowskim z PKM Pruszków i Sebastianem Krywultem z BKM Bielsko-Biała. Spośród kwidzyńskich zawodników startujących w tych zawodach które potraktowali jako ostatni ostry trening przed decydującymi o tytuły zawodami cross-country w Wałbrzychu najlepiej zaprezentował się Junior Dawid Mordasiewicz wygrywając swoją klasę. Pozostali zawodnicy KKM zajęli: Klasa E1 Paweł Czeszejko - Sochacki 2 miejsce, Jeremiasz Mandecki – 4 miejsce, Klasa E2/3 Roman Ulenberg – 8 miejsce (2 dnia nie ukończył), Klasa Junior Dawid Mordasiewicz 1 - miejsce,    Kamil Kozłowski – 6 miejsce, Dominik Czeszejko-Sochacki – 7miejsce.

Najlepszym Klubem tych zawodów i Klubowym Mistrzem Polski sezonu 2015 w rajdach Enduro zostali zawodnicy z BKM Bielsko -Biała.

Po uhonorowaniu pucharami zawodników wśród kibiców zostały rozlosowane 3 rowery ufundowane przez Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie, Energoremont Kwidzyn i Tor-Pal Kwidzyn. Honorowym starterem zawodów był minister sportu p. Adam Korol, senator Leszek Czarnobaj i Prezes International Paper p. Marek Krzykowski.

Na zakończenie zawodów p. Leszek Czarnobaj pogratulował osiągniętych wyników, podziękował zawodnikom za sportową walkę i zaprosił już za rok do Kwidzyna.

Zawodnicy opuszczali Kwidzyn przy słonecznej pogodzie z myślą o następnych rywalizacjach.

Zapraszamy kibiców na kolejne zawody już 11 października 2015r. na zawody Mistrzostw Strefy Polski Północnej w Motocrossie.

Wyniki Enduro sezonu 2015

(inf. prasowa i fot. Tadeusz Ulenberg Kwidzyński Klub Motorowy)

W miniony weekend w węgierskim Ostffyyasszonyfa rozegrana została ostatnia, V runda serii ROTAX MAX CHALLENGE CENTRAL EASTERN EUROPE TROPHY. Największym sukcesem, w stawce 17 kierowców z Polski może pochwalić się Marcel Surmacz. Zawodnik ścigający się w MINI MAXIE podsumował zarówno rundę, jak i cały puchar zwycięstwem. Na uwagę zasługuje fakt, że to jego pierwszy sezon zmagań na międzynarodowej scenie tej kategorii.

Treningi, przygotowujące do weekendowych zawodów trwały już od czwartku. Kierowcy pokonali dziesiątki kilometrów na torze, a także poświęcili godziny na konsultacje z mechanikami. Wszystko to by podczas startów zaprezentować jak najlepszą dyspozycję.

Jako pierwsi, w niedzielę na torze pojawili reprezentanci MINI MAXA. Surmacz już podczas czasówki uplasował się w ścisłej czołówce- zdobywając 2 linię startową. W półfinale przyspiesza, awansuje o 2 pozycje i stara się odebrać prowadzenie liderowi - Hannesowi Zwickowi. Ostatecznie jednak mija metę tuż za nim. Wysoko plasują się także Szymon Jabłoński (6), oraz Maciej Kocoń (7). Na 14 i 19 miejscu meldują się Kuba Kolasa i Marcel Popiel. Finał to popisowa jazda Surmacza, który szybko wychodzi na prowadzenie i mimo licznych ataków, dowozi zwycięstwo do mety. W pierwszej dziesiątce ponownie klasyfikuje się Maciej Kocoń- 6. Na dalszych pozycjach meldują się: Szymon Jabłoński (13), Jakub Kolasa (15), Marcel Popiel (19).

W najbardziej zaawansowanej kategorii- DD2 MAX wystąpili Sławomir Murański i Marek Piechuła. Murański walczył o bilet na Finał Światowy serii z Fodorem Gezą, niestety zatarty w półfinale silnik krzyżuje jego plany. W finale kierowca zalicza fantastyczny start (awans o 4 oczka na prostej startowej) i kontynuuje walkę o bilet. Ostatecznie po serii pojedynków na mecie zjawia się tuż za Gezą, jako 6. Piechuła punktowane biegi podsumowuje odpowiednio 10 i 11 rezultatem.

W SENIOR MAXIE narodowe barwy reprezentował doświadczony - Maciej Chrupek. Kwalifikacje podsumowuje 2 rezultatem. W półfinale, przez większość startu utrzymuje pozycję vice-lidera. Tuż za jego zderzakiem jedzie Fodor Arpad, czekający na błąd rywala. Ostatecznie Chrupek traci lokatę na rzecz Arpada i na mecie zjawia się 3. W finale kierowca szybko odrabia straconą pozycję i goni prowadzącego Nikiego Kresse, znacznie odsuwając się od reszty stawki. Ten jednak nie pozwala odebrać sobie tytułu lidera, a Chrupek kończy bieg na niezagrożonym 2 miejscu.

Reprezentantami JUNIOR MAXA byli Kuba Greguła i Mateusz Kaprzyk. Greguła przez cały weekend utrzymuje się blisko czołówki stawki. W półfinale notuje 6 wynik, jednak ostatni wyścig rundy delikatnym spadkiem i 8 lokatą. Kaprzyk z kolei udowadnia, że wraz z kolejnym wyjazdem na tor zdobywa cenne umiejętności. Każdy z weekendowych startów podsumowuje awansem, kończąc punktowane biegi na kolejno 13 i 12 miejscu.

W najliczniejszej kategorii MICRO MAX nasi kierowcy ponownie walczyli o jak najlepsze wyniki. W półfinale, tuż za pierwszą trójką meldują się Filip Matejczyk (4) i Bartek Piekutowski (5). Niewiele, dalej, bo na 7 miejscu dojeżdża Jerzy Spinkiewicz. Na kolejnych pozycjach uplasowali się Oskar Pomorski- 11, Karol Kręt- 13, Mateusz Lenart- 16, Kajetan Gawron- 19. W finale Matejczyk i Piekutowski prezentują świetne tempo i sięgają odpowiednio 3 i 4 miejsca. Na 7 pozycję awansuje Lenart tuż przed Spinkiewiczem, a pierwszą 10 zamyka Pomorski. W dalszej kolejności szachownicę przekroczyli: Kręt - 12, Gawron - 19.

(inf. prasowa ROTAX Max Challenge Poland, fot. Media4U - Motorsport Art Foto)

Sensacyjnych, pozasportowych rozstrzygnięć ciąg dalszy – dyskwalifikacje kilku czołowych zawodników, w tym dwóch Francuzów, zostały cofnięte po kilkudziesięciu godzinach i Trójkolorowi wrócili na pierwsze miejsce w klasyfikacji World Trophy 90. Sześciodniówki Motocyklowej w słowackich Koszycach. 

Reprezentacja Polski wyprzedziła po piątym dniu Austriaków, ale zamiast awansować na 9. miejsce … spadła na 12. Na czołowe pozycje powróciły bowiem ekipy zdekompletowane decyzją jury po trzecim dniu rywalizacji. Prowadzący dotychczas motocykliści Australii zepchnięci zostali przez Francuzów na drugie miejsce, trzecią lokatę okupują po pięciu dniach Hiszpanie, a czwarta jest drużyna Italii. Do czołówki powrócili Brytyjczycy, bowiem zdyskwalifikowany za ominięcie punktu kontrolnego David Knight został dopuszczony do dalszej rywalizacji.  Dalekie miejsce zajmują Amerykanie, bowiem pomimo cofnięcia dyskwalifikacji drużyna została i tak zdekompletowana i od czwartego dnia jedzie w czteroosobowym składzie.  

Decyzje o cofnięciu dyskwalifikacji ucieszyły oczywiście zainteresowanych, szczególnie broniących tytułu Francuzów , ale wywołały niezadowolenie wśród innych drużyn. Wyniki klasyfikacji World Trophy są cały czas traktowane jako nieoficjalne i chyba dopiero po sobotnim, finałowym motocrossie dowiemy się jaka jest ostateczna, oficjalna klasyfikacja najważniejszej rywalizacji drużynowej.

Polacy ukończyli w komplecie piąty dzień i choć spadli w rywalizacji drużynowej spisywali się na trasie bardzo dobrze. W piątek odrobili z nawiązką straty do poprzedzającej ich po czterech dniach reprezentacji Austrii i wyprzedzili tę drużynę. W sobotę trudno będzie znacznie poprawić pozycję, bowiem zajmująca 11. miejsce Portugalia ma nad biało-czerwonymi wyraźną, wielominutową przewagę.        

Australia utrzymała natomiast prowadzenie w dwóch pozostałych klasyfikacjach zespołowych  International Six Days Enduro 2015 – Junior Trophy, gdzie walczą czteroosobowe drużyny narodowe i Women’s Trophy  - rywalizacji trzyosobowych ekip kobiecych. 

Przed zawodnikami ostatni dzień 90. edycji najstarszej motocyklowej imprezy. Zgodnie z tradycją zawody zakończy w sobotę finałowy motocross, gromadzący zawsze przy trasie tysiące kibiców. Podobnie będzie zapewne w Koszycach, bowiem na trasę wybierają się nie tylko miejscowi kibice, ale i setki widzów z pobliskiej Republiki Czeskiej a także liczne grono gości z zachodniej Europy.  Do Koszyc wybiera się także spora grupa polskich fanów enduro i wzdłuż trasy nie zabranie na pewno polskich flag.

W klasyfikacjach indywidualnych poszczególnych klas decyzje jury, przywracające do rywalizacji kilku zawodników, nie wprowadziły większych zmian.  Po pięciu dniach zawodów liderem w klasie E1 jest nadal Brytyjczyk Jamie McCanney.  Z Polaków najwyżej,  na 29. miejscu sklasyfikowany jest Jakub Kucharski,  31.  jest Łukasz Kędzierski , 32. - Marcin Frycz, a 41. - Grzegorz Kargul.     

W E2 na pierwszym miejscu utrzymał się Amerykanin Ryan Sipes  (Husqvarna).  Pewnym punktem polskiej ekipy jest Paweł Szymkowski, który indywidualnie plasuje się na 25. miejscu. 

W klasie E3 najbardziej doświadczony z polskiej ekipy Sebastian Krywult  zajmuje 23. lokatę w stawce pięćdziesięciu motocyklistów.  W tej grupie uczestników ISDE 2015 prowadzi  Australijczyk Daniel Sanders (KTM).  

W klasyfikacji klubowej, w której  w 90. FIM ISDE walczy ponad 90 zespołów,  do czołowej „20”  awansowała trójka motocyklistów  KTM Novi Korona Kielce.  Prowadzi niezmiennie holenderska ekipa  VAMC Drie Musketiers. 

(inf. prasowa PZM)