Już w najbliższy weekend, 2-3 maja 2015r. w Ośrodku Sportów Motorowych "SpeedStar" w Sobieńczycach odbędzie się pierwsza runda Mistrzostw Polski w Motocrossie, która zainauguruje tegoroczny sezon mistrzowski w Polsce. Wyścigi odbędą się w klasach: MX2 Junior, MX2, MX Open, MX Masters, MX Kobiet, MX Quad.
Zanim jednak zawodnicy staną na maszynie startowej przypomnimy, kto w ubiegłym roku triumfował w poszczególnych klasach w klasyfikacji generalnej sezonu.
Mistrzostwa Polski MX 2014
MX65
1. Wiktor Małecki (KM Cross Lublin), 1. Afonso Gaidao (Portugalia), 3. Damian Zdunek (CAMK Poltarex)
MX85
1. Kamil Osieleniec (KM Cross Lublin), 2. Wiktor Jasiński (Automobilklub Gorzowski), 3. Wojciech Kucharczyk (Automobilklub Gorzowski)
MX2 Junior
1. Dominik Małecki (KM Cross Lublin), 2. Karol Kruszyński (KM Wisła Chełmno), 3. Jakub Barczewski (LKS Jastrząb Lipno)
MX2
1. Adam Tomiczek (UKS Wiraż Cieszyn), 2. Bartosz Sawczuk (CAMK Poltarex), 3. Maciej Więckowski (KM Cross Lublin)
MX Masters
1. Jacek Lonka (CAMK Poltarex), 2. Mirosław Kowalski (CAMK Poltarex), 3. Andrzej Szalbierz (MKS Nekla)
MX Kobiet
1. Joanna Miller (CAMK Poltarex), 2. Wiktoria Horodyńska (Enduro Team Kielce), 3. Karolina Liszewska (KM Cross Lublin)
MX Open
1. Łukasz Lonka (CAMK Poltarex), 2. Karol Kędzierski (KM Cross Lublin), 3. Łukasz Kędzierski (KM Cross Lublin)


inf. prasowa x-cross

Już w najbliższy weekend rusza nowy sezon Rok Cup Poland 2015. I i II runda najpopularniejszej i najliczniej obsadzonej serii kartingowej w naszym kraju, odbędzie się na torze AWIX w Toruniu. Tegoroczny sezon składa się z 14. rund, rozegranych podczas 7. weekendów na kartodromach w Toruniu, Poznaniu, Starym Kisielinie i Bydgoszczy, ale to nie wszystko.

- W tym roku po raz pierwszy Kartingowe Mistrzostwa Polski zostaną rozegrane także w klasach Roka - tłumaczy Andrzej Ościk, promotor serii. - Będą mogli w nich wystartować zawodnicy, którzy zaliczą przynajmniej 3 weekendy Rok Cup Poland. Dodatkowym bonusem dla zdobywców tytułów, będzie start w Światowym Finale Roka, do którego z „automatu” awansują dwaj najlepsi zawodnicy w każdej kategorii serii Rok Cup Poland. Oprócz tego w klasie Senior Rok pojawią się tez nowe silniki DVS, zbliżone do stosowanych w prestiżowej kategorii KF w Mistrzostwach Europy i Świata. Zresztą na bazie tych silników, będą przygotowane jednostki obowiązujące w najważniejszych mistrzostwach CIK od 2016 roku.

Stawka zawodników startujących w serii wzbogaci się o większą liczbę kartingowców z zagranicy.
- Na każdej z rund Rok Cup Poland spodziewamy się ok. 80-100 zawodników, w tym kilka znanych nazwisk w światku motosportowym, jak chociażby Tomasz Gryc - mówi Andrzej Ościk. - Poza krajową czołówką, swój start zapowiedzieli kartingowcy z Litwy, Danii i Niemiec. Do tego dojdą najmłodsi, uczestniczący w pokazach Baby Roka. Nasza seria ciągle się rozwija, ale byłoby znacznie łatwiej, gdyby pojawił się sponsor tytularny. Dlatego szukamy takiego partnera. Takie firmy jak Lotos i Orlen od wielu lat są obecne w sporcie motorowym, więc mam nadzieję, że kiedyś zainteresują się także kartingiem, który jest znakomitą szkołą i wylęgarnią młodych talentów. Będziemy także współpracować z Kia Motors Polska, której markowy Puchar Picanto umożliwia najlepszym kartingowcom rozpoczęcie kariery w profesjonalnych wyścigach samochodowych.

Kalendarz Rok Cup Poland 2015

25-26.04. 1+2 runda Toruń

16-17.05. 3+4 runda Poznań

06-07.06. 5+6 runda Stary Kisielin

19-20.06.7+8 runda Bydgoszcz

07-08.08. 9+10 runda Toruń

29-30.08. 11+12 runda Stary Kisielin

12-13.09. 13+14 runda Poznań

Kartingowe Mistrzostwa Polski

18-19.07. 1 seria Poznań

22-23.08. 2 seria Stary Kisielin

 

źródło: Zespół Prasowy Rok Cup Poland 2015

W miniony weekend tj. 11 i 12 kwietnia 2015r. w Kwidzynie – Bądkach zainaugurowano sezon Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Cross Country. Spragnieni terenowej jazdy zawodnicy mieli wreszcie okazję sprawdzić się jak są przygotowani do nowego sezonu. Kwidzyński Klub Motorowy im. Jana Młynarskiego po raz kolejny pokazał jak powinny być organizowane rundy Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w cross country. Nowością tych rozgrywek była możliwość sprawdzenia swoich umiejętności przez „amatorów” zarówno na motocyklach jak też na quadach. W tych dwóch klasach wystartowało ogółem 21 uczestników.

Organizator przygotował trasę o długości 11 km. Sprzyjająca pogoda (sobota - gorąco, niedziela wietrznie i zimno) i nocne opady deszczu sprawiły, że najwybredniejsi uczestnicy byli zachwyceni przygotowaniem trasy. Czas przejazdu najlepszego zawodnika Łukasza Kędzierskiego to ok. 14 minut, co świadczy o długości i skali trudności trasy.

W sobotę rywalizowało 138 zawodników a w niedzielę 131.

Mimo, że równolegle odbywały się jeszcze 4 inne imprezy motocyklowe niższej rangi to zawody pod względem frekwencji należy ocenić, jako wysoką.

Sobotnie ściganie zdominowali bracia Kędzierscy. Natomiast w niedzielę generalkę wygrał Paweł Szturomski, rywalizacja w quadach zakończyła się remisem dla Romana Gwiazdy i Dawida Kalinowskiego. W rywalizacji Pucharu Polski swoje klasy wygrali Karol Gaweł Senior 2, a Senior 1 wygrywał Maciej Majcher.

Zawodnicy Kwidzyńskiego Klubu Motorowego zdominowali klasę Senior 2 Mistrzostw Polski. Czterech zawodników uplasowało się w 1-szej piątce za dwa dni.

Klubowo wygrali zawodnicy z Kwidzyna przed ETER Rymanów i KM Cross Lublin.

W klasie Amator motocykle wygrał Adam Kania a w Amator Quad Dawid Grylewicz.

Po zakończonych wyścigach zawodnicy zostali uhonorowani okazałymi pucharami, które wręczali Burmistrz Miasta Kwidzyna p. Andrzej Krzysztofiak, sędzia zawodów Damian Dąbrowski i dyrektor zawodów Tadeusz Ulenberg, który pogratulował osiągniętych wyników, podziękował zawodnikom za sportową walkę i zaprosił już za rok do Kwidzyna.

Zawodnicy opuszczali Kwidzyn przy słonecznej pogodzie z myślą o następnych rundach, które ich czekają.

Szczegółowe wyniki:

Mistrzostwa Polski CC I i II Runda

Puchar Polski CC I i II Runda

tekst i foto: Tadeusz Ulenberg