Druga, ostatnia runda International Poland Championship oraz Kartingowych Mistrzostw Polski, rozegrana w Starym Kisielinie, wyłoniła krajowych mistrzów także w kategoriach Rok Cup Poland.

Podobnie jak podczas pierwszej rundy w Poznaniu, klasyfikację w poszczególnych klasach ustalono na podstawie punktów zdobytych w czterech wyścigach, skreślając najsłabszy wynik.

W kategorii dla najmłodszych zawodników – Baby Rok, pewne zwycięstwo odniósł Kacper Rogala (A. Leszczyński), który wygrał wszystkie cztery wyścigi, mimo że rywalizacja w każdym z nich była bardzo zacięta. Drugą lokatę zajął Igor Seweryn (czterokrotnie drugi), a trzecią Alan Czyż (obaj A. Wielkopolski). W końcowej klasyfikacji KMP triumfatorem został Rogala przed Czyżem i Sewerynem.

Podobnie jak podczas pierwszej rundy w Przeźmierowie, w klasie Mini Rok, po bardzo interesujących pojedynkach, pierwszą pozycję zajął Marcel Kuc (TTSK K-Team Tarnów). Drugi był Litwin Gustas Grinbergas (SPSK Motokart Suwałki), a trzeci Adrian Janicki (A. Zielonogórski Duet). Taka jest też końcowa klasyfikacja w tej kategorii. Warto odnotować, że na piątej pozycji zawody na torze WallraV Racing Clubu ukończył gość z Włoch – Vittorio Travagin.

W Junior Rok ponownie triumfował Michał Kasiborski (A. Kujawsko-Pomorski), który toczył pasjonującą rywalizację z Bartoszem Milą (A. Leszczyński). Po trzech wygranych Kasiborskiego, Mila zaatakował na ostatnich metrach czwartego wyścigu i okazał się szybszy o zaledwie 0,001 sekundy! Trzecią lokatę zajął Bartosz Paziewski (A. Kujawsko-Pomorski), a na siódmej sklasyfikowano Rosjankę Milen Ponomarenko, która ma już na swoim koncie kilka sukcesów na europejskich torach. Tytuł mistrzowski w tej kategorii wywalczył Michał Kasiborski, drugi miejsce zajął Bartosz Paziewski (A. Kujawsko-Pomorski), a trzecie Jan Antoszewski (A. Wielkopolski).

Z kolei w klasie Rok DVS klasą dla siebie był Patryk Szczerbiński (KS ST-Racing Koszalin). Były uczestnik serii Porsche Supercup, po problemach technicznych w Poznaniu, skutecznie zrewanżował się rywalom w Starym Kisielinie wygrywając wszystkie cztery wyścigi. Za Szczerbińskim finiszował Filip Wójcik (MK Radom) oraz triumfator poprzedniej rundy - Igor Lejko (WallraV Racing Club). W końcowej klasyfikacji najlepszy okazał się Lejko przed Szczerbińskim i Wójcikiem. Na czwartym miejscu w zawodach i w końcowych wynikach International Poland Championship, sklasyfikowano Daniela Zająca (WallraV Racing Club), który startował także w kategorii Rok GP. W tej klasie Zając powtórzył sukces z Poznania wyprzedzając Jakuba Dobroszczyka i Sebastiana Lotza (obaj A. Leszczyński), dzięki czemu sięgnął po tytuł. Podium uzupełnili Adriana Marcinkiewicza (A. Zielonogórski Duet) i Dobroszczyk. Co ciekawe, pierwszego dnia w wyścigach wziął udział jeden z naszych czołowych kierowców rajdowych - Łukasz Habaj (WallraV Racing Club). Trzeci zawodnik ubiegłorocznego sezonu RSMP zajął siódma lokatę, ale zapowiedział, że w wolnych od rajdowych zajęć chwilach, zamierza częściej pojawiać się na torach kartingowych.

Po zakończeniu zawodów niektóre zespoły zdecydowały się na pozostanie w Starym Kisielinie, ponieważ już w najbliższy weekend zaplanowano tam kolejne dwie rundy Rok Cup Poland 2015.

Wyniki Kartingowych Mistrzostw Polski

Wyniki International Poland Championship

(inf. prasowa Zespół Prasowy Rok Cup Poland 2015, fot. https://www.facebook.com/Media4U)

Powoli tegoroczna edycja Mistrzostw Polski w Motocrossie zbliża się do końca. Tym razem kolejna runda została rozegrana na przepięknym i zmodernizowanym torze w Lidzbarku Warmińskim. Zadbano aby każdy zakręt, prosta, zjazd i podjazd na hopę był porządnie zroszony wodą, dlatego setki fanów mogły bez problemu podziwiać popisy riderów. A ci dostarczyli jak zwykle nie lada emocji. Walka o każdy punkt sprawiła, że byliśmy świadkami fantastycznych whipów i mega prędkości. Liczył się bowiem każdy ułamek
sekundy. Podczas sierpniowego weekendu wystartowało sześć klas (w tym quady) i w każdej poziom adrenaliny osiągał swój maksymalny pułap. Zaczęło się już w klasie MX2 Junior, którą wygrał nasz eksportowy kierowca, wicemistrz Włoch Gabriel Chętnicki (LKS Jastrząb Lipno), dwukrotnie dojeżdżając do mety jako pierwszy. Tym razem wyższość tego zawodnika musiał uznać znakomicie jeżdżący w tym sezonie Jakub Barczewski (CAMK Poltarex), trzeci był Wiktor Jasiński (Automobilklub Gorzowski). Chłopaki pokazali prawdziwy kunszt „latania” na setkach. Pierwsza dwójka z MX2 Junior triumfowała także w klasie MX2, tyle tylko, że Gabriel i Kuba zamienili się miejscami na podium. Wielkim pechowcem okazał się natomiast Luis Carstens, który miał duże szanse na zdobycie najwyższej pozycji w klasyfikacji generalnej sezonu. Niestety awaria motocykla w pierwszym wyścigu spowodowała, że sympatyczny zawodnik
musiał pogodzić się z tą nieoczekiwaną porażką. Czasami tak właśnie bywa, że nie kondycja, nie umiejętności a maszyna zadecyduje o ostatecznym wyniku.

Do nieoczekiwanego zwrotu akcji doszło także w kategorii Weteran. Podczas treningu z pomiarem czasu wręcz szkolny błąd na skoku popełnił aktualny Mistrz Polski Jacek Lonka. Skończyło się wywrotką, po której Lonka długo dochodził do siebie. Jest to jednak niezwykle twardy zawodnik i mimo bólu i potężnych siniaków na plecach pojechał w pierwszym i drugim wyścigu. Walczył już tylko o punkty dla swojego klubu, a mimo to po przekroczeniu linii mety fani nagrodzili go brawami. Wyścigi wygrał Jacek Olszewski (LKS Lipno), drugi był Waldemar Lonka (CAMK Człuchów), a trzeci  jego klubowy kolega Mirosław Kowalski.

Jak zwykle ogromne emocje towarzyszyły wyścigom zawodniczek z klasy Kobiet. Tym razem na maszynie startowej pojawiło się ich 11, i to w międzynarodowej obsadzie, z Polkami konkurowały bowiem Hiszpanka Maria Maseras i Rosjanka Ekaterina Naumova. Okazało się jednak, że karty rozdawały nasze dziewczyny. Pod nieobecność  kontuzjowanej Joanny Miller triumfowała Karolina Liszewska (KM Cross Lublin), która ma ogromne szanse na zdobycie mistrzowskiego tytułu. Wspaniale zaprezentowała się także Żaneta Zacharewicz (KM Cisy Nowogard), która po dwuletniej przerwie powróciła na tor i zajęła drugie miejsce. Zażarty bój stoczyły zawodniczki także o trzecie miejsce, z którego zwycięsko wyszła Wiktoria Horodyńska (Enduro Team Kielce).

 

Na koniec pozostała królewska klasa Open. Gdyby w tej kategorii bukmacherzy chcieli przyjmować zakłady, obstawiać można by w ciemno. Pozycja Łukasza Lonki od kilku lat pozostaje niezagrożona, choć był moment w drugim wyścigu, gdy wszyscy wstrzymali oddech. Zawodnik  nieoczekiwanie stracił panowanie nad kierownicą i znalazł się na ziemi. Jednak trwało to bardzo krótko, gwiazdor człuchowskiego AutoMotoKlubu Poltarex natychmiast się podniósł, a przewaga jaką miał nad rywalami pozwoliła mu na dotarcie do mety na pierwszej pozycji. Drugi był Łukasz Kędzierski (KM Cross Lublin), a trzeci jego brat Karol (KM Cross Lublin).

Na zakończenie zawodów, podczas uroczystości wręczania pucharów, został podany skład polskiej reprezentacji na Puchar Narodów (MXoN), który odbędzie się we wrześniu we Francji. Barwy naszego kraju reprezentować będą Łukasz Lonka (MX1), Gabriel Chętnicki (MX2) i Tomasz Wysocki (MX Open). Odnotujmy jeszcze wizytę w Lidzbarku Rafała Sonika, który dwa dni podpisywał swoje plakaty i wręczał puchary zwycięzcom w poszczególnych kategoriach, nagradzając riderów uściskiem dłoni. Przed nami jeszcze tylko dwie rundy MP MX w Gdańsku (5-6.09.2015) i w Rosówku (12-13.09.2015).

Wyniki MP MX

(inf. prasowa i fot. x-cross)

Wszystkich spragnionych jazdy zawodników i kibiców Wschowski Klub Motorowy serdecznie zaprasza po ponad dwumiesięcznej przerwie na VI Rundę Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej w Motocrossie. Zawody odbędą się wyjątkowo w formule dwudniowej 29 i 30 sierpnia na torze motocrossowym „KACZE DOŁY” koło Wschowy.
W sobotę 29.08.2015 startować będą klasy juniorskie i kobiety czyli: MX65, MX85, MX Kobiet, MX2 Junior, dzięki czemu zawodnicy z klasy MX2 Junior będą mogli wystartować w niedzielę w innych klasach, oczywiście po spełnieniu warunków pozwalających do startu w odpowiedniej klasie. Po sobotnich wyścigach około godziny 18.25 rozpocznie się 30 minutowy trening zapoznawczy dla klas: MX2C, MX1C, MX Open, MX Masters. Wpisowe za uczestnictwo w treningu zapoznawczym wynosi 50 zł. Trening zapoznawczy odbędzie się przy minimum 20 uczestnikach. Największe emocje będą w niedzielę 30.08.2015, gdzie zobaczymy zawodników z najszybszych klas: MX2C, MX1C, MX Open, MX Masters i MX Quad.

 

Regulamin uzupełniający zawodów i harmonogram

Wyniki Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej w Motocrossie