Na kartodromie w Bydgoszczy w dniach (14-16 lipca 2016) rozegrano I Rundę Kartingowych Mistrzostw Polski i International Poland Championship w której rywalizowali także zawodnicy najliczniej obsadzonej serii w naszym kraju - Rok Cup Poland.

Ze względu na trudne warunki atmosferyczne, organizatorzy byli zmuszeni przenieść czwartkowe kwalifikacje na piątek, tuż przed pierwszą serią wyścigów.  W kategorii dla najmłodszych zawodników – Baby Rok, najlepsze pole startowe wywalczył Franciszek Czapla (A. Leszczyński), ale w zawodach triumfował aktualny lider Pucharu Roka - Julian Śmiechowski (A. Wielkopolski), który był najszybszy w dwóch wyścigach i po zaciętej walce, zaledwie o dwa punkty, pokonał Jana Przyrowskiego (A. Leszczyński). Trzecią lokatę w klasyfikacji po czterech wyścigach zajął Mikołaj Kania (A. Wielkopolski).

Podobnie jak Śmiechowski, dwa zwycięstwa w Bydgoszczy zapisał na swoim koncie triumfator klasy Mini Rok – Marcel Kuc (TTSK K-Team Tarnów).

Miejsca na podium uzupełnili Piotr Protasiewicz (Wallrav Racing Club) i Jakub Szablewski (A. Leszczyński), którzy wygrali po jednym wyścigu i zgromadzili identyczną liczbę punktów (po odjęciu najsłabszego wyniku z czterech rozegranych wyścigów).

W klasie Junior Rok mimo bardzo dobrej postawy Szymona Urbaniaka (A. Wschodni w Lublinie), Filipa Zagórskiego (A. Wielkopolski) i Marcina Zająca (Wallrav Racing Club) pierwszą lokatę zajął Gustas Grinbergas. Zawodnik z Litwy wygrał dwa wyścigi, a jeden rozstrzygnął na swoją korzyść  Urbaniak. W czwartym, ostatnim biegu, jako pierwszy minął linię mety Marcin Zając, jednak wyniki tego wyścigu zostały anulowane ze względu na nieprawidłowo przeprowadzoną procedurę startową.

Podobnie jak w rozgrywkach Rok Cup Poland, w MMP w klasie Rok GP15 nie miał sobie równych Igor Lejko (Wallrav Racing Club), który w Grodzie Kopernika zaliczył komplet zwycięstw. Na drugim miejscu sklasyfikowano Andersa Gajczyka z Danii, a na trzecim Dominika Zająca (Wallrav Racing Club). Z kolei rywalizację w Rok GP25 zdominował Adrian Marcinkiewicz (A. Zielonogórski Duet), który wyprzedził Sebastiana Lotza i Jacka Pokojowczyka (obaj A. Leszczyński).

Druga i zarazem finałowa runda Kartingowych Mistrzostw Polaki i International Poland Championship odbędzie się w dniach 19-21 sierpnia w Starym Kisielinie.

Wyniki Kartingowych Mistrzostw Polski I seria

(inf. prasowa Zespół Prasowy Rok Cup Poland 2016, fot. https://www.facebook.com/Media4U)  

Przy zmiennej, kapryśnej pogodzie, na torze kartingowym zlokalizowanym przy toruńskiej AWIX Arenie rozegrano (9 i 10 lipca 2016)  XI i XII Rundę serii Rok Cup Poland 2016. Także i tym razem triumfatorzy kwalifikacji w każdej z kategorii zostali nagrodzeni kompletem opon ufundowanym przez KIA MOTORS POLSKA, organizatora wyścigowej serii KIA LOTOS RACE. Oprócz tego, każdy ze zwycięzców czasówki losował nazwisko zawodnika ze swojej kategorii, który otrzymywał nagrodę dodatkową, także ufundowaną przez KIA.

Warto wspomnieć, że w sesjach treningowych przed kolejnymi rundami Roka, wziął udział Jan Kisiel – zwycięzca ubiegłorocznej serii Audi TT Sport Cup, który w tym sezonie ściga się w rozgrywanych w Azji zawodach Audi R8 LMS Cup.

Na liczącym 1037 metrów trudnym technicznie torze, tym razem zawodnicy musieli zmagać się także z gwałtownymi zmianami pogody.  Co pewien czas nad okolicę przesuwały się ciemne chmury zwiastujące deszcz, co utrudniało wybór odpowiedniego ogumienia. W klasie Baby Rok klasą dla siebie był Jan Przyrowski (A. Leszczyński), który triumfował we wszystkich czterech wyścigach. Drugą lokatę pierwszego dnia zajął Julian Śmiechowski (A. Wielkopolski), a trzecią zdobywca pole position Igor Borowski (A. Koszaliński), natomiast nazajutrz podium uzupełnili Piotr Czaja (A. Leszczyński) i ponownie Śmiechowski. Po 12. rundach na czele punktacji znajduje się Śmiechowski ( 582 pkt.) przed Przyrowskim (556) i Czają (468).

Pierwszy dzień w Mini Roku przebiegał pod dyktando Marcela Kuca (TTSK K-Team Tarnów) i Jakuba Szablewskiego (A. Leszczyński), którzy w obu wyścigach zajęli dwie czołowe lokaty. Drugie miejsce w podsumowaniu dnia zajął Piotr Protasiewicz (Wallrav Racing Club). Nazajutrz ponownie komplet punktów zdobył Kuc, drugi był bardzo równo jeżdżący Szablewski, a trzecie miejsce tym razem zajął jego kolega z KRT Exprit Team – Aleksander Klimaszewski (A. Polski). W klasyfikacji generalnej prowadzi Kuc (684 pkt.) przed Szablewskim (632) i Karolem Pasiewiczem (433).

W klasie Junior Rok podczas 11. rundy dwa zwycięstwa odniósł Marcin Zając (Wallrav Racing Club), wyprzedzając Szymona Urbaniaka (A. Wschodni w Lublinie) i Wojciecha Grzyba (A. Wielkopolski). Taka kolejność utrzymałaby się również w podsumowaniu 12. rundy, gdyby nie Litwin Gustas Grinbergas (piąty pierwszego dnia), który wygrał wyścig finałowy i całą rundę. Grinbergas (609 pkt.) prowadzi także w klasyfikacji generalnej przed Adrianem Janickim (564) i Urbaniakiem (502).

Igor Lejko (Wallrav Racing Club) nadal dominuje w kategorii Rok 15. W Toruniu zawodnik AMO Racong Teamu wygrał wszystkie wyścigi, pierwszego dnia wyprzedzając Daniela Zająca (Wallrav Racing Club) i Niemca Marcela Prokscha-Koppena, a drugiego: Prokscha-Koppena i Ariela Piotrowskiego (A. Kujawsko-Pomorski).  W klasyfikacji sezonu Lejko (735 pkt.) wyprzedza Zająca (459) i Prokscha-Koppena (424).  W odrębnej klasyfikacji klasy Rok 25 w Toruniu triumfowali Daniel Zając  i Marcel Prokscha-Koppen. Liderem klasyfikacji generalnej w tej kategorii jest Zając (677 pkt.) przed Prokscha-Koppenem (594) i Adrianem Marcinkiewiczem (520).

Teraz Rokersi będą mieli kilkutygodniową przerwę, podczas której część z nich weźmie udział w Kartingowych Mistrzostwach Polski. Natomiast ostatnie dwie rundy tegorocznego Rok Cup Poland odbędą się w dniach 3-4 września na nowym torze w Słomczynie.  

Wyniki XI Rundy Pucharu Rok Cup Poland

Wyniki XII Rundy Pucharu Rok Cup Poland 

(inf. prasowa Zespół Prasowy Rok Cup Poland 2016, fot. https://www.facebook.com/Media4U)  

Za nami jeden z ważniejszych weekendów (25-26.06.2016) tegorocznego sezonu. Na torze w Poznaniu spotkali się najmłodsi kierowcy biorący udział w zmaganiach pucharu ROTAX MAX CHALLENGE POLAND. Wszystko to by zawalczyć o miano Kartingowego Mistrza Polski Młodzików. Ciężka, dwudniowa praca zawodników MICRO MAXA i MINI MAXA pozwoliła wyłonić tegorocznych zdobywców prestiżowego tytułu.

Pierwsze wyjazdy na tor kierowcy zaliczyli już we czwartek. Otwarte sesje treningowe pozwoliły im dokładnie zapoznać się z charakterystyką toru. Niespodziankę sprawiła im jednak niedziela, gdy nad torem pojawiły się ciężkie, deszczowe chmury. Jazda na slickach po mokrej nawierzchni była świetnym sprawdzianem umiejętności zawodników.

Zawody, tradycyjnie rozpoczęły kwalifikacje. W sobotę najszybsi okazali się Pomorski w MICRO MAXIE i Pyłka w MINI MAXIE. Półfinały rozstrzygają również na swoją korzyść. Pomorskiemu starają się zagrozić Madden i Litwiniec, ale ten odpiera ataki rywali do samego końca. Pierwszy bieg MINI MAXA, okazuje sie pechowy dla głównego przeciwnika Pyłki- Drożyńskiego. Na jednym z okrążeń kierowca wypada z toru, a Pyłka w towarzystwie Szydłowskiego i Obarzanka dowozi niezagrożone zwycięstwo. W finale ponownie Pomorski i Madden nadają tempo reszcie stawki, a ścisłą czołówkę MICRO MAXA zamyka Maślakiewicz. Finał MINI MAXA to fenomenalne tempo Pyłki. Kierowca na mecie zjawia się z 12s. przewagą nad Drożyńskim i Szydłowskim.

Niedziela zaskoczyła wszystkich nagłą zmianą aury. Kierowcy, deszczówki w zapasie mieli już przed czasówkami, lecz obeszło się bez ich zakładania. W MICRO MAXIE ponownie pole position wywalczył Pomorski, z kolei w MINI MAXIE najlepszy czas odnotował Szydłowski. Zwycięstwem w MICRO MAXIE podzielili się Pomorski (w półfinale) i Gładysz (w finale). W MINI MAXIE w trakcie 3 okrążenia zaczął padać deszcz. Stawka jadąca na slickach musiała wykazać się dużą wytrwałością walcząc o przyczepność. Mimo to na mecie pierwszy zjawia się Pyłka przed Drożyńskim i Szydłowskim. W finale, Pyłka wpada w poślizg i spada. Wykorzystuje to Szydłowski, który wygrywa tuż przed Drożyńskim. Odrabiający straty Pyłka notuje 3 lokatę.

Według nieoficjalnych wyników, klasyfikacja generalna Kartingowych Mistrzostw Polski Młodzików 2016 prezentuje się następująco:

MICRO MAX

Mistrz Polski - Oskar Pomorski

Vice-Mistrz Polski - Jonathan Madden

2-gi Vice Mistrz Polski - Dawid Maślakiewicz

MINI MAX

Mistrz Polski - Oliwier Pyłka

Vice-Mistrz Polski - Adam Szydłowski

2-gi Vice-Mistrz Polski - Igor Drożyński

Wyniki I Rundy Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży

Wyniki II Rundy Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży

(inf. prasowa rotax-kart.pl, fot. https://www.facebook.com/Media4U)